Zadziwiające jest, ile surowców wtórnych zawiera zużyty sprzęt, czyli np. pralki, lodówki, telefony komórkowe, komputery, gadżety i zabawki elektroniczne (do kategorii tzw. elektrośmieci zaliczają się także świetlówki i sprzęt oświetleniowy).
Przykładowo z komputera i monitora o łącznej wadze 27 kg po demontażu w specjalnych zakładach uzyskuje się:
Zużyty sprzęt nie jest więc bezwartościowy, ponieważ pozwala ponownie wykorzystać wiele substancji, składników i surowców, a tym samym oszczędzić zasoby naturalne i zatrzymać przyrost śmieci oraz degradację środowiska. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy zepsuje się nam pralka, wymieniamy telefon komórkowy, wyrzucamy starą lodówkę czy zmieniamy wypaloną świetlówkę.
Ze szklanych drzwiczek pralki powstanie naczynie żaroodporne. Włókna karbonowe zostaną wykorzystane w produkcji żagli oraz namiotów.
W komórce jest cała masa metali, z których po odzysku i przetworzeniu można wytworzyć plomby dentystyczne, czajniki, czy instrumenty muzyczne.
Plastik z lodówki posłuży do produkcji kołpaków, natomiast freon nie będzie niszczyć dziury ozonowej i tym samym ocieplać klimatu, czy zwiększać ryzyko raka skóry, tylko wypełni pojemnik w nowej chłodziarce.
Absolutną rekordzistką w ilości surowca, który nadaje się do recykling, jest świetlówka - aż 90 proc. jej elementów można powtórnie użyć.