Żyjemy w niesprzyjających nam czasach. Owszem, mamy dostęp do najnowszych technologii ułatwiających i umilających nam życie. Możemy podróżować po całym świecie superszybkimi pociągami, samolotami i samochodami. W naszych domach mamy prąd i ciepło dzięki wielkim elektrowniom i kotłowniom. Mamy życie w luksusie. Jednak nasz świat, powietrze i ogólnie pojęta ekologia nie mają się za dobrze. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i stara się na różne sposoby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do ekosystemu.
Niemal codziennie we wszystkich mediach i środkach masowego przekazu mówi się o ogólnie pojętej ekologii, ochronie środowiska i innych powiązanych pośrednio lub bezpośrednio pojęciach. Te słowa i definicje są bardzo często nadużywane i stosowane niekoniecznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Wystarczy zwrócić uwagę na sklepowe półki nie tylko w branży spożywczej, ale i AGD czy RTV. Bardzo często widząc reklamy bądź opisy produktów w oczy rzuca się napis "ekologiczny", "łagodny dla środowiska" bądź inne tego typu hasła reklamowe. Niestety nie zawsze te zapewnienia idą w parze z rzeczywistością.
Bardzo ważnym elementem ochrony środowiska jest segregacja śmieci i późniejszy recykling. Nie segregujemy śmieci tylko dla naszej wygody, ale dla naszego środowiska i między innymi dla naszego portfela. Pamiętajmy więc, że odpowiednio przeprowadzona segregacja przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dla środowiska. Z przesegregowanych śmieci można uzyskać nowe surowce, gdyż ponowny przerób zużytych opakowań, butelek itp. jest jak najbardziej możliwy. W związku z możliwością recyclingu opakowań zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pochodzące ze środowiska. Oprócz tego segregując śmieci oszczędzamy na kosztach wywozu, gdyż posegregowane śmieci są zabierane spod domu bezpłatnie. Jak wiadomo za wywóz śmieci nieposegregowanych trzeba płacić. Czemu więc nie poświęcić trochę czasu na początku, aby przyzwyczaić się do segregacji i wraz z upływem czasu, gdy segregacja będzie czymś naturalnym, nie oszczędzać przy tym sporych pieniędzy?
Przestrzegając zasad ekologii i życia w zgodności z naturą na pewno pomożemy środowisku. Może sami nie oczyścimy ziemi, nie sprawimy, że powietrze w mieście będzie krystalicznie czyste, a trawa zielona, ale z pewnością przyczynimy się do oczyszczenia naszej planety.