Surowce wtórne otaczają nas wszędzie. Każdy z nas produkuje śmieci, które w istocie można by wykorzystać ponownie, np. papier, szkło, plastik. Niestety, w naszym kraju większość ludzi nie przykłada znaczenia do segregowania odpadów, recyklingu.
W naszym społeczeństwie przez lata komunizmu utrwaliła się postawa braku poszanowania środowiska naturalnego. Mieszkańcom nie przeszkadzają śmieci walające się po ulicy, nie widzą oni nic niewłaściwego w wyrzucaniu śmieci do lasu, na ulicę (choć kilkanaście metrów dalej jest kosz).
Takie niewłaściwe, szkodliwe dla środowiska nawyki przekazuje się następnym pokoleniom, które nie dbają o środowisko, nie mają potrzeby dbanie o dobro wspólne, nie myślą o swoich następcach, że przyjdzie im żyć w świecie pełnym gór śmieci.
Potrzebna jest zmiana mentalności, ale to wymaga odpowiednich działań ze strony władz, instytucji edukacyjnych. Od najmłodszych lat trzeba przekazywać wiedzę i kształtować odpowiednie, proekologiczne nawyki, że trzeba segregować surowce wtórne.
Władza musi stworzyć możliwość segregowania śmieci, ułatwić ich recykling i jednocześnie surowo karać tych, którzy się nie podporządkowują. Konieczne są ulgi, zachęty dla ludzi, aby zaczęli myśleć, zastanawiać się nad potrzebą recyklingu, segregowania odpadów, właściwymi zachowaniami służącymi planecie na której żyjemy, a po nas będą ją zamieszkiwać nasze dzieci, wnukowie, prawnukowie.