Recykling - przemiana starych odpadków w cenne surowce.

W dobie niezwykle dużego zanieczyszczenia środowiska bardzo ważnym elementem w strategii ograniczania emisji dwutlenku węgla jest recykling surowców. Od dawna już wiadomo, że z wyrzucanych przez ludzi odpadków można odzyskać cenne surowce. Zwiększająca się ilość dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze powoduje, że takie przedmioty jak elektronarzędzia czy kolektory słoneczne są częściej i bardziej efektywnie używane.

Kiedy gospodarki w wielu państwach przeżywają od 2008 roku kryzys, recykling surowców może nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia emisji szkodliwych surowców do atmosfery, recykling surowców może stać się źródłem zarabiania pieniędzy. Dla wielu firm recykling może okazać się dobrym sposobem na wyjście z finansowych tarapatów. Wiele firm w zachodniej Europie czy w Azji już dawno dostrzegło w spore zyski.

W różnych firmach na całym świecie, które zajmują się recyklingiem surowców, pracuje około 1,5 miliona ludzi. Nie jest to może jakaś szokująca liczba, jednak zyski w tej branży liczone są w milionach dolarów. Warto jednak zainteresować się faktem, że od kilku lat na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek recyklingu i zagospodarowania odpadów.

Obecnie wydaje się jasne, iż obowiązek recyklingu produktu spoczywa na każdym przedsiębiorcy, jeśli ten zlecił wytworzenie produktu lub produktu w opakowaniu innej firmie. Producent ma obowiązek recyklingu również wtedy, gdy jego znak towarowy, nazwa, logo czy nawet melodyjka identyfikująca go z produktem lub produktem w opakowaniu. Reasumując, jeśli na opakowaniu lub produkcie jest jakikolwiek symbol lub inny znak pozwalający na powiązanie go z danym przedsiębiorcą i mimo, że ten przedsiębiorca nie wytworzył bezpośrednio tego produktu lub produktu w opakowaniu, obowiązek recyklingu i przetworzenia danego produktu po jego zużyciu spoczywa właśnie na nim.

Odpowiednio przeprowadzony recykling odpadów przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dla środowiska. Ponowny przerób zużytych opakowań, butelek itp. jest jak najbardziej możliwy. W związku z możliwością recyclingu opakowań zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pochodzące ze środowiska. Ponadto przerób zużytych opakowań sprawia, że na wysypiskach są mniejsze hałdy śmieci a tym samym do środowiska nie przedostają się toksyczne i trujące gazy.